Välj en sida

Säker bilkörning & första hjälpen vid en trafikolycka

Vägtrafiken är en av de mest riskfyllda miljöerna för både anställda och andra trafikanter. Genom utbildningen ”Trafiksäkerhet & Ankomst till olycksplats” åtar sig företaget att ta ansvar för trafiksäkerheten som en del av arbetsmiljön.

Utbildningen fokuserar på trafiksäkerhet och genomförs antingen under en heldag eller över två halvdagar. Den omfattar två moduler: ”Trafiksäkerhetsutbildning” och ”Först på olycksplats”. Utbildningen erbjuder en balanserad kombination av teori och praktik, ledd av erfarna och pedagogiska förarinstruktörer.

Kursbeskrivning
Trafiksäkerhet
Praktiska övningar på banan
Den praktiska delen förläggs på en av våra övningsbanor. Här gör vi olika övningar för att belysa begränsningar såväl som möjligheter både för bil och människa.
  • Bromsövningar där vi tittar på hur friktion och fart påverkar bromssträckor. Syfte är att öka kursdeltagarnas kunskaper om vad som påverkar bromssträckor
  • Avståndsövning där vi tittar på reaktionstid och reaktionssträckor med praktiska exempel. Syfte är att kursdeltagarna ska få ökad insikt i sin avståndsbedömning
  • Kurvövningar och/eller undanmanövrar på halt väglag. Syfte är att belysa hur småfartökningar kan få stora konsekvenser.  Vi kommer även belysa hur bil och människa har tydliga begränsningar.
  • Demonstrations övningar på hjälpsystemen. Syftet är att motvera övertro på sig själv.
Säkerhetshall / Teori
Övningar och demonstrationer i teoriblocket syftar till en ökad förståelse för skyddsutrustningen inne i bilen. Vi går också igenom hur krafter som uppstår vid en kollision påverkar de lösa föremålen i bilen och oss människor. Exempel på några av övningarna:  
  • Uppleva känslan av att volta (under kontrollerade former i ”vältbil”) ·
  • Uppleva kontrollerat krockvåld i krocksläde.
  • Demonstration på lastsäkring.
  • Genomgång av trafiksäkerhetspolicy.

 

Ankomst olycksplats (S-CABCDE):
Utbildningen i första hjälpen enligt S-CABCDE ger dig kunskap i hur du ska utföra livräddande åtgärder med enkla hjälpmedel enligt S-CABDE principen. Du får också lära dig hur du hanterar säkerheten vid allvarlig sjukdom eller olycka. Vi kommer att ge förståelse och kunskap till patofysiologin dvs. bakgrunden till varför du skall agera enligt ovanstående princip. Mål och syfte: Deltagarna skall efter genomförd utbildning ha förmåga att göra adekvata och korrekta bedömningar. De ska även
kunna genomföra livräddande åtgärder och ge första hjälpen på ett systematiskt sätt med begränsade resurser.
Kursen kommer att innehålla och beröra följande delar:
  • Handla enligt S-CABCDE
  • Hur man ska agera vid olycksfall
  • Hur man ska agera vi viltolyckor
  • Hur man ska agera vid trafikolyckor
Målgrupp

Fyll på med innehåll

Syfte

Fyll på med innehåll

Kursinformation

  • Kursplatser: Stockholm, Göteborg, Malmö, Örebro, Umeå
  • Tidsåtgång: 1 dag
  • Gruppstorlek: Upp till 12 personer
  • Tillgängliga språk: Svenska & engelska
  • Pris: Offereras

Referenskunder & beställarcitat

Vi som jobbar på Safe@Work tillhör ett relativt nystartat företag med en affärsidé som passar bäst för långsiktiga och ansvarstagande företag. Vi förstår att Safe@Works unga ålder kan skapa en tveksamhet kring vår långsiktiga stabilitet & erfarenhet. Vi hoppas att vi trots företagets korta existens kan trygga dig genom våra kundlöftensociala insatsermiljö-engagemangmarknadsledande tjänster, & kvalificerade samarbeten.

Vill du läsa mer om de organisationer och myndigheter som redan har gett oss förtroendet att leverera utbildning och andra säkerhetshöjande tjänster?

{

Hur väl uppfyllde leveransen dina förväntningar?
”Mycket nöjd”
Hur skulle du betygsätta din helhetsupplevelse med oss på Safe@Work?
”10/10”
Skulle du rekommendera Safe@Work till andra företag med liknande utbildningsbehov?
”Ja”
Berätta gärna varför!
”Snabb återkoppling, enkel hantering och lite förberedelsetid.”

5
Hanna Järnmark, HR-specialist
{

”Det har varit ett nöje att samarbeta med er och ni är lyhörda för våra synpunkter o önskemål.

Era kurser som vi tagit del av är proffsigt utformade och berör på djupet deltagarna samt ger värdefulla insikter om vad och hur man skall tänka på för att bli en säker bilförare både för sig själv och andra i trafiken.”

 

 

5
Tony Ohlsson
{

”Jag anser att safe@work har med sin yrkesskicklighet levererat väl anpassade utbildningar och skapat lektioner på ett tydligt, varierande och pedagogiskt sätt utifrån de krav vi ställt.”

– Anna A Groth, Tullinspektör & Trafikinstruktör på Tullverket

5
– Anna A Groth, Tullinspektör & Trafikinstruktör
{

Skulle du rekommendera Safe@Work till andra företag med liknande utbildningsbehov?
”Ja”
Berätta gärna varför!
”Det har varit mycket bra utbildningar där alla våra förare har varit extremt nöjda med kursdagarna. Från min sida som beställare och som har varit i kontakt med Safe@work och Daniel så har det varit väldigt uppskattat. Han är en stjärna med otroligt tålamod, flexibilitet och serviceminded. Det har varit otroligt enkelt för mig som beställare att lägga upp bokningarna och vi har fått så bra service! STORT TACK TILL DANIEL LUNDBERG!”

5
Jenny Molander
{

Skulle du rekommendera Safe@Work till andra företag med liknande utbildningsbehov?
”Ja”

Berätta gärna varför:
”Bra utbildare, genomtänkt material och relevanta praktiska övningar”

Hur troligt är det att du skulle välja Safe@Work vid liknande utbildning i framtiden?
”Mycket troligt”

Vad kan vi ändra för att göra din upplevelse hos oss bättre?
”Nöjd med upplägget, ser fram emot e-learning som fortbildning/repetition.”

5
Rolf Skoog
{

Hur väl uppfyllde leveransen dina förväntningar?
”Mycket bra”

Skulle du rekommendera Safe@Work till andra företag med liknande utbildningsbehov?
”Ja”

Berätta gärna varför!
Jag har bara fått positiv återkoppling från mina medarbetare som har varit hos er och kommer själv ihåg att det var bra för flera år sedan också när jag var hos er med ett annat företag.

5
Michaela Honkakumpu - Trafikledningschef
{

If you don’t mind, please describe your experience with us at Safe@Work:
”The whole of our team had a great experience having a tailor made driving course with Safe@work. Our needs were taken into account and the friendly and professional instructors did a great job making the training day fun, educational and memorable. We are also grateful for the instructors’ flexibility and allow us to practice and finish the last exercise for an extra half hour.”

How likely are you to choose Safe@Work for similar education in the future?
”Very likely”

We would love to hear why!
”Safe@work instructors prepared a course for us based on our requests, hence the course day was relevant and perfectly covered the things we wanted to learn about.”

5
Gaia Banelyte
{

Hur skulle du betygsätta din helhetsupplevelse hos oss på Safe@Work?
”10/10”
Beskriv gärna din upplevelse av utbildningsleveransen.
”De som deltog i Safety driving aktiviteten berättade att de var supernöjda och som beställare tycker jag också att det varit en strukturerad process från er sida där ni alltid följt upp och varit öppna när jag har behövt göra ändringar i bokningen.”

5
Frida Wihlborg
{

Webbutbildningarna via Safeatwork har varit bra och smidiga för oss att genomföra. Kurserna har dessutom varit perfekta att gå när vi för tillfället befinner oss i en pandemi.

Utbildningarna Ecodrive och Trafiksäkerhet har haft ett bra innehåll och hög kvalitet. Vi kan varmt rekommendera Safeatwork till andra.

5
Sofie Edström
{

Varför skulle du rekommendera Safe@Work till andra?
”Hög service och stor lyhördhet. Mycket av det praktiska som var skönt att slippa rodda med själv, när upplägg och innehåll väl var klart. Och datum:) Bra arrangerat under kursdagen, smidigt och enkelt. Bara att delta. Bra ordnat med fika, mat etc. Inget som saknades. Mycket nöjd.”

Beskriv gärna din upplevelse av utbildningsleveransen.
”Enkelt, säkert och professionellt.”

5
Emma Rengbo
{

Unionen Östra Sörmland/Gotland har haft ett långt och givande samarbete med Safe@work. Tidigare främst genom praktisk bilsäkerhet, men på senare år har vi inkluderat ett vidare helhetskoncept med bl a egen trafiksäkerhetspolicy.

Med all det professionella stöd som Safe@work kunnat leverera vet jag att våra befintliga medarbetare kan ha en kontinuerlig kompetensutveckling, samt att nyanställda snabbt kan få den säkerhetsmedvetenhet som vi krävs för att framföra bil i tjänst.

En fördel med Safe@work är just att de kan erbjuda så väl bra delmoment som helhetslösningar i allt från digital utbildning till fysisk säkerhetsutrustning.

5
Henrik Bjugård
{

We at IKEA Workspaces had the great pleasure of spending two full days with Daniel. Listening, workshopping, doing exercises and learning all about ergonomics and why we all work the way we do. He gave us many insights and opened up a “new” way to approach the subject. Daniel shared his knowledge in a fun, humble and human manner. I would absolutely recommend him to everyone – as we all need to know more about this important subject.

5
Jeanette Buschow